Rychlý kontakt:

Nordic Walking – nejdostupnější prevence obezity a diabetu

Nordic Walking – jako nejdostupnější prevence obezity a diabetu pro každého.

Klademe si za cíl pomoci vám začít a motivovat vás k pravidelnému a vhodnému způsobu pohybu.

 

O Nordic Walkingu 

Nordic Walking (dále jen NW) je jednou z nejsnáze dostupných pohybových aktivit a je vhodný pro každou cílovou skupinu. Zároveň se jedná o jeden z nejkomplexnějších druhů pohybu, při kterém se používá až 90% svalů celého těla, organizmus se při chůzi prokrví a okysličí.

NW např. snižuje vysoký krevní tlak a hladinu cholesterolu, pomáhá regulovat hmotnost, brání vzniku cukrovky, redukuje riziko vzniku srdečních onemocnění a infarktu, pomáhá zabraňovat vzniku osteoporózy a působí v mnoha dalších zdravotních faktorech. V neposlední řadě pomáhá omezovat úzkostné pocity, navozuje pocit euforie.

Pro lekce pro osoby ohrožené obezitou a cukrovkou byl vybrán park Stromovka, který je jednak dobře dostupný a jsou v něm trasy bez velkého převýšení pro klienty začínající s pohybem. Stromovka zároveň nabízí možnost i fyzicky náročnějšího typu lekce, pokud by se fyzická kondice účastníků v průběhu lekcí zvyšovala.

Lekce jsou vhodné pro každého: 

  • pokud jste ohrožení obezitou a cukrovkou
  • pokud chcete stabilizovat již probíhající onemocnění
  • pokud si chcete udržet stávající kondici

 

Kdy a kde budou lekce probíhat?

Mapa Stromovka - PlanetáriumMísto: lekce budou probíhat v parku Stromovka na Praze 7, sraz účastníků bude cca. 10 min. před zahájením lekce u laviček před budovou Planetária (mapa).

Časy lekcí: lekce jsou navrženy tak, aby se jich mohli účastnit i lidé chodící do práce.

  • lekce v pondělí začíná v 18 hod.
  • lekce ve čtvrtek začíná v 7:30 hod.

Termíny lekcí:

  • červenec: čt. 15.7, po. 19.7. čt. 22.7, po. 26.7.čt. 29.7
  • srpen: po. 2.8. čt. 5.8., po. 9.8. čt. 12.8., po. 16.8. čt. 19.8., po. 23.8. čt. 26.8., po. 30.8.
  • září: po. 6.9., po. 13.9., po. 20.9., po. 27.9.

Kdy lekce neprobíhají?

Lekce probíhají za každého počasí. Neprobíhají pouze, pokud hrozí extrémní lijáky, nebo bouřky.

 

Jak budou lekce probíhat?

Na místě setkání budou instruktoři cca. 10 min. před zahájením lekce a budou půjčovat NW hole těm, kteří nebudou mít svoje a pomáhat nastavit účastníkům příp. jejich vlastní hole do správné výšky.

Na začátku lekce proběhne jednoduchá rozcvička důležitá pro zahřátí organismu a přípravu na lekci. Po rozcvičce lektoři názorně předvedou ukázku správné chůze a její nácvik s účastníky.

Účastníci budou rozděleni do dvou výkonnostních skupin, přičemž skupina „zdatnějších“ při následné procházce ujde cca. 4 km, méně fyzicky zdatná skupina ujde za lekci cca. 2 km. Tempo lekce je vždy přizpůsobováno účastníkům a v průběhu jsou dělány zastávky na pití, které je nezbytnou součástí lekcí.

Na závěr lekce, v místě srazu na lekci probíhá závěrečné protažení a strečink. Lektoři zodpoví příp. individuální dotazy, postarají se o desinfekci holí atp.

 

Proč Nordic Walking?

MUDr. Josef Štolfa, odborný garant projektu a vedoucí katedry všeobecného lékařství na Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví uvádí:

“Cvičení a přiměřený pohyb, osobám s diabetem a nadváhou pomáhá snížit nemocnost a zlepšuje jejich psychickou kondici. Vzhledem k výše uvedenému lze Nordic Walking jako pohybovou aktivitu pro tuto cílovou skupinu jednoznačně doporučit.“

Zásadní výhodou NW je, že jej mohou na rozdíl od jiných pohybových aktivit začít provozovat osoby v rozdílné fyzické kondici, se zdravotními a pohybovými omezeními i ti, kteří se do té době žádné pohybové aktivitě nevěnovali. U pacientů s vysokým stádiem obezity doporučujeme předchozí konzultace s ošetřujícím lékařem, ale neznamená to, že se lekcí nemohou účastnit.

 

Na lekci s sebou doporučujeme:

– vhodné oblečení a obutí (sportovní uzavřenou kotníčkovou obuv)
– nápoj (voda, jontový nápoj atp.)
– malá svačinka, nebo cokoli k zakousnutí pro případ snížení hladiny cukru
– potřebné léky (pokud víte, že potřebujete)
– malý batůžek spíš, než kabelku

 

Lekce jsou realizovány díky finančnímu přispění z prostředků Magistrátu Hl. m. Prahy.

Díky tomu je doplatek za účast na lekci jen 30 Kč při předplacení 5-ti lekcí*. Doplatek za jednorázovou účast na jedné lekci je 50 Kč.

Platba je možná pouze na místě v hotovosti, prosíme mějte připravené drobné mince (50 Kč) a bankovky. 

* U předplacených lekcí nevzniká účastníkovi nárok na vrácení poměrné části zaplacené částky pokud z jakéhokoli důvodu nebude moct absolvovat všech pět lekcí. Děkujeme za pochopení.

 

 

Hygienická doporučení

Prosíme o dodržování vládou nařízených hygienických opatření. Buďte ohleduplní, zůstaňte prosíme doma, pokud se jakkoliv necítíte dobře, jste nachlazení atd. 

 

Lekce probíhají ve spolupráci s

Právě teď! o.p.s.       logo HVP